Kto może nosić togę

Toga adwokacka to marzenie każdego studenta prawa. Studia prawnicze są uważane za jedne z trudniejszych i bardziej wyczerpujących. Choćby znacząca większość osób, która przebrnie przez pierwsze dwa lata studiów uważa, że najgorsze ma już za sobą i toga prawnicza jest w zasięgu ręki.

Czy to prawda? Realnie eksperci wskazują, że najwięcej osób odpada po pierwszym roku. Wiele nie może przebrnąć przez egzaminy. Część sama rezygnuje, bo przeciwnie wyobrażała sobie prawniczą karierę. Ogrom edukacji i czasu, który muszą poświęcić na realizację marzeń o tym, że kiedyś w ich gabinecie zawiśnie toga sędziowska bywa tak przytłaczający, że wielu studentów rezygnuje na rzecz innego tytułu zawodowego. Oczywiście nie każdy, kto ukończy pięcioletnie studia z zakresu prawa, decyduje się na aplikację. Wiele ludzi na tym postanawia zakończyć stopień edukacji i wybiera karierę zawodową w korporacji. Bez posiadania aplikacji nie wolno reprezentować klientów na sali sądowej, ale można prowadzić kancelarię doradczą i udzielać wskazówek prawnych. Duże grono prawników funkcjonuje w ten sposób. Nie mogą mówić o sobie, że są radcami prawnymi, czy adwokatami, bo nie ukończyli aplikacji. Natomiast, jeżeli już umieją interpretować przepisy, mogą doradzać klientom w prostych sprawach natury prawnej. Aplikacja to kolejne kilka lat wytężonej nauki połączonej z praktyką zawodową w kancelarii prawnej. W pewnych sytuacjach w trakcie praktyk aplikanci mogą partycypować w przygotowywaniu strategii na rozprawy sądowe i uczestniczyć w nich. Takie doświadczenia po latach procentują.

Zobacz również: toga sędziowska.

Dodaj komentarz

Blog z przydatnymi informacjami zapewnia to, czego internauci poszukują. Ciekawostki, artykuły oraz zdjęcia zdobią każdy blog. Blog internetowy z ciekawostkami to źródło danych i wielu ciekawostek. Niejedna osoba szuka dobrych i frapujących blogów z newsami. W internecie znajdzie je na pewno.