Jak usunąć niechcianą farbę z włosów

Jak usunąć niechcianą farbę z włosów? Farbowanie włosów może znacząco poprawić wygląd, ale jeżeli jest nieumiejętnie wykonane albo z jakichś powodów coś pójdzie nie tak lub po prostu kolor okaże się nieatrakcyjny, pojawia się problem usuwania farby. Można to zrobić, tylko jak?

Kłopoty z farbą
Na rynku dostępne są różnego rodzaju specyfiki służące do farbowania włosów m.in.
– naturalne farby do farbowania włosów (jak np. naturalne farby Sanotint, Biokap)
– pianki koloryzujące
– niektóre szampony

Produkty te charakteryzują się dużą trwałością. O to poniekąd chodzi, ale jest to również frapujący problem, jeśli zdecydujesz się na jedną szaloną noc zafarbować włosy na niebiesko, a kolor nie będzie chciał się zmyć. Zresztą analogicznie przykre jest, jeśli zamiast perły, wyjdzie kolor rudy, prawda? O ile przejrzysz fora internetowe, znajdziesz tam masę bezużytecznych wskazówek.

UWAGA!
Niektóre z farb na rynku mają w nazwie „ naturalne farby do włosów „ – zauważając na bogactwo naturalnych składników odżywczych, które się w nich znajdują (m.in. proteiny roślinne, olejek arganowy, złote proso, liofilowe kwasy owocowe, wyciąg z wierzby), przy jednoczesnym braku szkodliwych składników (do których można zaliczyć Parafenylenodiamina (PPD), ftelany, nikiel, Kwas p-hydroksybenzoesowy, Tetrahydro-6-nitrochinoksalina) , jednak nadal są to farby do trwałej koloryzacji, o ile producent nie zaznaczył tego zupełnie inaczej i w trakcie usuwania ich z włosów, należałoby je traktować jak właściwie każde inne farby trwałe.

Co usuwa kolor z włosów ?
Ogólna zasada jest bardzo prosta: o ile farba była na podstawie amoniaku, to zadziała najlepiej zmywacz z amoniakiem. Niszczy włosy – owszem, w takim samym stopniu jak sama farba, natomiast wymyć farbę najszybciej można takim samym rozpuszczalnikiem, jaki posłużył do jej naniesienia. Różnorodne domowe porady o wybielaczach, sodzie, soli i kwasie cytrynowym można włożyć między bajki. Wykorzystując takie sposoby, możesz jedynie sobie zaszkodzić.

Do usuwania koloru służy dekoloryzator. Jest to specjalna substancja, w zasadzie przypominająca nieco farbę, ale bez dodatku pigmentu. Po nałożeniu i odczekaniu kilku chwil, rozpuszczalnik umieszczony w dekoloryzatorze rozpuszcza farbę i można ją wypłukać wodą.

Jak to można robi fryzjer?
W salonie fryzjerskim – oczywiści odpowiedniej klasy – można także wykonać dekoloryzację. Dekoloryzacja włosów jest to kilkuetapowy proces, który polega na „wyciągnięciu”pigmentu ze struktury włosa, wypłukaniu rozpuszczonej farby , a ponadto naniesieniu maski regenerującej. Ten ostatni odcinek jest istotny, ponieważ dekoloryzatory i farby dość serio ingerują w strukturę włosa, uszkadzając jego powierzchnię.

Czy można taki zabieg wytworzyć we własnym zakresie? W zasadzie tak, natomiast potrzebny jest z pewnością dekoloryzator. W hipermarkecie go nie kupisz. Od razu najlepiej warto przejrzeć ofertę sklepów z wyposażeniem salonów fryzjerskich. Tu również nie zawsze będzie łatwo, ponieważ dekoloryzacja jest zabiegiem nawet w najbardziej obleganych salonach wykonywanym stosunkowo rzadko, toteż znalezienie dobrego dekoloryzatora chwilę potrwa. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość.

Czy dekoloryzacja szkodzi?
Powiedzmy otwarcie – nie da się usunąć farby do włosów, bez lekkiego przynajmniej uszkodzenia powierzchni włosa, ponieważ pigment nie tylko pokrywa włosy z zewnątrz, ale jest w pewien sposób wbudowany w ich strukturę. Dobry dekoloryzator jednakże jest na tyle łagodny, aby włosy nie utraciły własnego blasku. Mogą przez pewien czas nie chcieć się układać, przesuszać lub przetłuszczać, ale zawsze są to dylematy przejściowe. O ile natomiast zastosujesz domowe metody lub zakupisz kiepski zmywacz farby, to może dojść do uszkodzenia głębokich struktur włosa, co będzie skutkowało zwiększeniem łamliwości. Można również doprowadzić do podrażnienia skóry głowy, a w konsekwencji do trwałego osłabienia włosów.

Sama dekoloryzacja nie jest zabiegiem bardziej szkodliwym dla włosów niż farbowanie, jednak jeśli po usunięciu koloru nałożysz jakiś preparat odżywczy, to możliwe, że ogólnie rzecz ujmując nie zauważysz żadnych problemów. Pamiętaj, że najbardziej narażone na uszkodzenia są nasady włosów , a oprócz tego ich końcówki. Te pierwsze ulegają osłabieniu i włosy łamią się lub wypadają, jednak końcówki mogą tracić kolor albo rozdwajać się, dlatego zastosowanie odpowiedniego kosmetyku regenerującego jest niezbędne.

Polecam: naturalne farby Sanotint.

One comment

  1. JoannaMii napisał(a):

    Gratuluję dobrego tekstu. Informacje, które tu znalazłem są przydatne.

Dodaj komentarz

Blog z przydatnymi informacjami zapewnia to, czego internauci poszukują. Ciekawostki, artykuły oraz zdjęcia zdobią każdy blog. Blog internetowy z ciekawostkami to źródło danych i wielu ciekawostek. Niejedna osoba szuka dobrych i frapujących blogów z newsami. W internecie znajdzie je na pewno.