Zagrożenie dla hodowców owoców

W naszym państwie kobiety i mężczyźni bardzo preferują owoce, szczególnie w okresie letnim kiedy jest ichniejszym bardzo dużo , a ponadto są najsmaczniejsze. Te sprowadzane z innych krajów przeważnie są bez smaku chociaż wyglądają właściwie. Z pewnością nie dotyczy to wszystkich owoców, niemniej jednak tych, które mają rewelacyjne warunki wzrostu w naszym klimacie. Coraz więcej osób zakłada sady, gdzie hoduje różnego rodzaju owoce. Niestety jest to biznes, który zależny jest od warunków atmosferycznych i dlatego w różnorakich latach smaczniejsze są inne rodzaje owoców i jest ichniejszym więcej. Co więcej hodowcy muszą bardzo dbać o owoce i krzewy. Dużą przeszkodą są szkodniki, które mogą spowodować, że owoców będzie niedużo i nie będą nadawały się na sprzedaż.

Niedawno dużym zagrożeniem jest drosophila suzuki czyli inaczej muszka plamoskrzydła. Jest to bardzo inwazyjny szkodnik, który składa swoje jaja do zdrowych owoców w trakcie gdy dojrzewają. Niestety wynikiem składania jaj jest robaczywienie owoców , a oprócz tego rozkład miąższu, który powoduje, że owoce nadają się do wyrzucenia. Owoce, które w bardzo wielu przypadkach atakuje to truskawki, maliny, borówki, jeżyny czy także czereśnie, wiśnie, brzoskwinie, morele, śliwki.

Dlaczego właśnie drosophila suzuki? Już jesienią zeszłego roku pojawił się w dwóch miejscach w Polsce, a ciepła zima zapewniła im bardzo dobre uwarunkowania więc jest bardzo prawdopodobne, że w tym roku mogą się rozprzestrzenić i zaatakować polskie sady.

Hodowcy powinni stosować ochronę prewencyjną i zachowywać dokładną higienę na plantacji, zbierać opadłe owoce oraz dodatkowo nie kompostować owoców. Warto również zastosować pułapki zapachowe, które pozwolą ograniczyć populację muszki. Można również ostrożnie zastosować ochronę chemiczną.

Dowiedz się więcej na ten temat tutaj: muszka plamoskrzydła.

One comment

  1. PEFilip napisał(a):

    Ciekawie przygotowany tekst, jaki jest bardzo przydatny. Gratuluję pomysłu.

Dodaj komentarz

Blog z przydatnymi informacjami zapewnia to, czego internauci poszukują. Ciekawostki, artykuły oraz zdjęcia zdobią każdy blog. Blog internetowy z ciekawostkami to źródło danych i wielu ciekawostek. Niejedna osoba szuka dobrych i frapujących blogów z newsami. W internecie znajdzie je na pewno.