Z wizytą u rehabilitanta

Przeglądając fora internetowe można powiedzieć, że chondromalacja rzepki i jej problemy to postrach sportowców. Nietrudno wyszukać kogoś kto po usłyszeniu tej diagnozy skończył z aktywnością fizyczną albo zalecono mu długą rehabilitację. Czym poprawnie jest to schorzenie, jakie są objawy- cóż zainteresowałem się tym problemem.

Więc czym jest chondromalacja rzepki. Co ciekawe doczytałem, iż to rozmiękanie rzepki albo kłykci kości udowej. Jest to także rozpulchnianie chrząstki stawowej, która pokrywa powierzchnie stawowe co zapobiega tarciu w stawie , a oprócz tego pozwala bezbolesny chód i rozkład obciążeń w ciele. Ta choroba prowadzi do utraty sprężystości i twardości chrząstki przez co ona nie spełnia swojej ochronnej funkcji. Wraz z postępem choróbska – chrząstka owa ulega spłaszczeniu, zwyrodnieniu aż do powstania szczelin odsłaniających kość. W większości przypadków prowadzi to do chodzenia o kulach albo artroskopii.

W diagnostyce chonodromalacji w metodzie Outerbridge odróżnia się jej 4 stopnie degradacji jak
1 etap gdzie występują tylko zmiany powierzchowne i spluszowacenie,
2 stopień jak przykładowo. chrząstka traci swoją gładkość, bo są pęknięcia i fragmentacja grubości,
3 odcinek już są pęknięcia w tkance pod chrzęstnej ale bez odsłonięcia kości.
I czwarty – ostatni odcinek gdzie są ubytki odsłaniające kość lub tkankę pod chrzęstną.

I tu bardzo ważną ciekawostką jest że tkanka chrzęstna nie jest unaczyniona oraz unerwiona i przez to praktycznie nie posiada zdolności regeneracji. I dlatego pierwsze dwa stopnie chronodromalacji w rzepce nie bolą. Zaś bóle w wyniku chondromalacji może pojawić się dopiero wtedy kiedy ubytki sięgają kości albo dobrze unerwionej i ukrwionej tkanki pod chrzęstnej. Rehabilitacja jak pole magnetyczne, jontoforeza albo lepiej lasery – pomogą. Ważny jest też lód, ucisk i leki przeciwzapalne jak ketonal. ibuprom, bo mogą pomoc w zmniejszeniu opuchlizny. Dowiedziałem się, iż chory może odnieść korzyści ze stosowania stabilizatora lub innej formy unieruchomienia przez kilka dni, ale powinien rozpocząć rehabilitować nogę , a oprócz tego kolano. Ważne jest zwłaszcza ćwiczenie na wewnętrzną część mięśnia czworogłowego uda.
Tak realnie największym kłopotem tej wrednej chondromalacji jest to, że to sprawa wybitnie indywidualna. Nie ma jednego wzoru postępowania. To co pomoże jednej osobie, może nie dawać jakichkolwiek efektów u drugiej. Właściwie każdy z nas jest inny. Dlatego nie ma co poszukiwać złotych rad. Wybierzmy się do fizjoterapeuty albo także ortopedy który ma doświadczenie w pracy z chorymi lub sportowcami w Gdańsku lub w Gdyni i poddajmy się laserom, bo mi pomogły. Stwierdza się korzystny wpływ promieniowania laserowego na leczenie uszkodzeń i stanów zapalnych tkanek miękkich, gojenie dolegliwości. U rehabilitanta medycznego z Trójmiasta Michałowicza Pawła promieniowanie laserowe stosowane jest również w leczeniu problemów w kościach. W wielu badaniach pod mikroskopem przykładowo. stwierdzono zachodzące pod jego wpływem zwiększenie unaczynienia i co ciekawe- szybsze formowanie się kostniny w miejscu choroby rzepki a wręcz złamania. Bo chrząstka pokrywająca rzepkę jest dość gruba i wbrew pozorom nie tak łatwo ją zetrzeć a fizykoterapia jak laser pomaga.
Zastosowanie laseroterapii w procesie leczenia ma działanie przeciwbólowe, które wiąże się z jej wpływem na stan czynnościowy naczyń tętniczych i włosowatych , a dodatkowo zwiększeniem odpływu limfy z miejsc dotkniętych stanem zapalnym. Efekt przeciwbólowy przypisywany jest również narastaniu zawartości endorfin i prostaglandyn oraz dodatkowo usprawnieniu komórkowych procesów metabolicznych. Warto zatem pamiętać, że chondromalacja to dolegliwość wtórna, coś musi być jej przyczyną, nie powstaje od tak. A powodów choroby jest w całości sporo jak – złe chodzenie i bieganie, złe obuwie albo także boczne przyparcie rzepki, zwichnięcia rzepki, przebyte urazy stawu kolanowego i potem nieprawidłowy tor ruchu rzepki. Pozostawienie niestabilnej rzepki może prowadzić do zapalenia stawu rzepkowo-udowego z obrzękiem błony maziowej i wysiękami , a ponadto zniszczenia chrząstki przez nieprawidłowe siły ścierające. W tych wszystkich i innych przypadkach rzepka może być obciążana nieprawidłowo co prowadzi do jej niszczenia w miejscach przeciążeń.
A chondromalacja diagnozowana jest zbyt lekkomyślnie w Trójmieście, bo nawet badanie U.S.G nie jest idealnym narzędziem do rozpoznania chondromalacji gdyż nie ukazuje nawet połowy powierzchni chrzęstnych. Zaś bóle w przedniej części kolana oraz dodatkowo zły chód i wysięk, charakterystyczne trzaskanie w trakcie aktywności i mamy problem bo diagnoza gotowa, słyszymy że najlepiej byłoby przestać biegać, ściągnąć leki przeciwbólowe a jak to można nie pomoże to konieczna jest rehabilitacja a na końcu – ortopedyczna operacja- a to brzmi jak wyrok na nas.
A istotna jest przerwa w sporcie albo zmniejszenie intensywności treningów. A bywa i tak,iż w pewnych przypadkach również powinniśmy dać czas, by uszkodzona chrząstka zabliźniła się tkanką łączną. Receptą nie jest jednak przerwanie jakiejkolwiek aktywności, gdyż naszym priorytetem powinna być rehabilitacja i znalezienie przyczyny złego obciążania rzepki jak np. złe buty albo złe chodzenie. Na prawdę istotna jest diagnoza o chondromalacji rzepki u ortopedy i może być postawiona prawidłowo a chrząstka może być zniszczona dużego czwartego stopnia- występują wówczas dolegliwości ze strony kości albo tkanki pod chrzęstnej.
Niech ortopeda lub rehabilitant medyczny oceni osobiście nasz przypadek, dobierze leki, ćwiczenia jak rehabilitację. Znajdzie przyczynę bólu. Rehabilitacja rozwija się mocno, że rzeczywiście warto spróbować niektórych metod zanim rzucimy sport lub udamy się na operację dlatego udaj się do rehabilitanta i masażysty od dolegliwości jak ortopedyczno-traumatologiczne lub pediatryczne i odbądż spotkanie dla chorych z miasta Sopot a także z Gdańska Osowy i też Przymorza i z Gdańska Zaspy bądź w Gdynia Wzgórze Św. Maksymiliana i Karwiny a także Leszczynki.
Niektórzy z was w tej chwili zadają sobie pytanie- co robić gdy nie wszyscy mają dolegliwości bólowe? A ma odpowiedź jest bardzo ważna oraz dodatkowo prosta. Dbajmy o nasze kości i stawy bo jedzenie oraz dodatkowo bardzo dobra regeneracja i rozgrzewka jest znacząca. No i rozciąganie , a oprócz tego odpowiednie buty, gdyż to ma duże znaczenie. Gdańszczanie -pamiętajmy o tym i nie dajmy się chorobie.
Warto zobaczyć: dobry masażysta w Gdyni.

One comment

  1. Janusz napisał(a):

    Bardzo ciekawy tekst, warto go udostępniać.

Dodaj komentarz

Blog z przydatnymi informacjami zapewnia to, czego internauci poszukują. Ciekawostki, artykuły oraz zdjęcia zdobią każdy blog. Blog internetowy z ciekawostkami to źródło danych i wielu ciekawostek. Niejedna osoba szuka dobrych i frapujących blogów z newsami. W internecie znajdzie je na pewno.