Podnoszenie kwalifikacji w branży budowalnej – uprawnienia budowlane

Podnoszenie umiejętności to zdecydowanie najlepszy sposób na znalezienie nowej pracy lub dostanie awansu. W branży budowlanej taką funkcję spełniają uprawnienia, która można zdobyć podchodząc do egzaminu organizowanego przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku kandydat otrzymuje uprawnienia budowlane w postaci wyborów administracyjnej komisji okręgowej.

Uprawnienia budowlane – co warto mieć świadomość tego na ich temat?
Głównie trzeba podkreślić, że uprawnienia w budownictwie dotyczą dwóch głównych dziedzinie, a mianowicie projektowania a także kierowania robotami budowlanymi. Te 2 grupy dzielą się następnie na szereg różnych specjalności, w obrębie których kandydat chce rozszerzyć własne kwalifikacji. Trzeba dodać, że uprawnienia budowlane pozwalają na wykonywanie określonych prac technicznych w zakresie wybranej specjalności. Kandydaci mają do wyboru różne specjalności, jest to specjalność architektoniczna, konstrukcyjno-budowlana, inżynieryjna oraz instalacyjna. Specjalność Inżynieryjna dzieli się na: mostową, drogową, kolejową, hydrotechniczną oraz wyburzeniową. Z kolei specjalność instalacyjna tyczy się instalacji urządzeń telekomunikacyjnych kanalizacyjnych, wodociągowych, gazowych, elektrycznych a także elektroenergetycznych. Powinno się także dodać, że uprawnienia budowlane mogą być zdobyte jedynie przez kandydatów spełniających warunki określone w prawie budowlanym. Dotyczą one stażu w zakresie projektowania albo pracy na budowie, jak również wykształcenia kierunkowego średniego lub wyższego.

Sprawdź: uprawnienia budowlane.

Dodaj komentarz

Blog z przydatnymi informacjami zapewnia to, czego internauci poszukują. Ciekawostki, artykuły oraz zdjęcia zdobią każdy blog. Blog internetowy z ciekawostkami to źródło danych i wielu ciekawostek. Niejedna osoba szuka dobrych i frapujących blogów z newsami. W internecie znajdzie je na pewno.