Ocena stabilności gruntu

Grunt przeznaczony pod budowę musi posiadać idealne parametry. Od jego jakości będzie zależała stabilność budynku i jego późniejsze bezpieczeństwo. Wznoszenie domu albo innego obiektu na gruncie może skutkować późniejszymi wadami fabrycznymi i rozterkami w użytkowaniu budynku, a nawet utratą jego bezpieczeństwa.

Kiedy charakterystyka gruntu jest wątpliwa, najlepiej utworzyć badanie gruntu, które przyniesie odpowiedź dotyczącą jego faktycznej budowy. W takim badaniu bierze się pod uwagę różne aspekty i ostatecznie ocenia, czy grunt jest na tyle mocny, ażeby wytrzymać napór budynku o ogromnym ciężarze. Właściwie każdy budynek ma dużą wagę, a im jest większy, tym jego nacisk na podłoże też jest wyższy. Oczywiście nie każdy grunt jest w stanie przetrwać taki długoletni nacisk. Może dojść do osunięcia się gruntu, a tym samym do pękania ścian, co jest bardzo niekorzystne. Bez wątpienia każdy budynek w miarę upływu czasu osiada, niemniej jednak te ruchy powinny być niewielkie. O ile grunt nie jest dopasowany do wielkości i charakteru budynku, proces tego osiadania może być zbyt intensywny i zbyt gwałtowny. Odwierty geotechniczne mają za zadanie potwierdzić, jak wygląda struktura ziemi znajdująca się w planowanym terenie tworzenia. Jeżeli już spełnia ona wszystkie wymogi stawiane prawem, inwestor otrzyma pozwolenie na budowę i będzie mógł wznieść budynek w określonej technologii. O ile charakterystyka gruntu będzie pozostawiała jakieś wątpliwości, niezbędne będzie przeznaczenie wzmocnień, które ustabilizują budynek i go zabezpieczą. W skrajnych sytuacjach może dojść do sytuacji, w której nadzór budowlany nie wyda zgody na budowę.

Polecana strona: geolog łódź.

Dodaj komentarz

Blog z przydatnymi informacjami zapewnia to, czego internauci poszukują. Ciekawostki, artykuły oraz zdjęcia zdobią każdy blog. Blog internetowy z ciekawostkami to źródło danych i wielu ciekawostek. Niejedna osoba szuka dobrych i frapujących blogów z newsami. W internecie znajdzie je na pewno.