Obciążenia pali

Budowa domków drewnianych na palach stała się w Polsce popularna już przeszło dekadę temu. Najpierw w ten sposób stawiano głównie drewniane altanki na działkach, dziś nie jest rzadkością budowa całorocznego dużego domu, który nie jest osadzony na zwykłym fundamencie betonowym, niemniej jednak właśnie na palach. Znacznie przyspiesza to czas budowy, a też sprawia że nie ma konieczności kopania głębokich dołów w podłożu.

Próbne obciążenia pali fundamentowych są formalnością, którą natomiast trzeba przeprowadzić przed rozpoczęciem budowy domu, by być pewnym że wszystko jest bezpieczne. W tym celu używa się specjalne maszyny, których celem jest badanie pali fundamentowych pod kątem pracy pod nakładanym obciążeniem. Sprawdza się, czy nie następują pęknięcia albo zbyt intensywne osiadanie.
Badanie składa się z dwóch części, ponieważ charakterystyka obciążeń jakim poddawane będą pale jest bardzo różnorodna. Sam budynek, który będzie na nich stał wywołuje przede wszystkim obciążenia statyczne pali, czyli nacisk o określonej masie, który nie zmienia się z upływem czasu. Jednak to nie wszystko, ponieważ w momencie oddziaływania na dom różnorakich sił zarówno z wewnątrz jak i z zewnątrz (wiatr, poruszający się domownicy, praca podłoża) mogą powstać tak zwane obciążenia dynamiczne. One również muszą zostać uwzględnione, a pale fundamentowe powinny radzić sobie z nimi bez narażenia na uszkodzenie. Obciążenia dynamiczne pali bada się za pomocą specjalnych urządzeń, które wywołują drgania, a następnie testuje się czy nie nastąpiły spękania albo inne niepożądane efekty.
Dodatkowe informacje: Obciążenia statyczne pali.

One comment

  1. Euzebiusz napisał(a):

    Gratuluję ciekawego tekstu. Porady, jakie tu znalazłem są przydatne.

Dodaj komentarz

Blog z przydatnymi informacjami zapewnia to, czego internauci poszukują. Ciekawostki, artykuły oraz zdjęcia zdobią każdy blog. Blog internetowy z ciekawostkami to źródło danych i wielu ciekawostek. Niejedna osoba szuka dobrych i frapujących blogów z newsami. W internecie znajdzie je na pewno.