Mandala, znaczenie

Mandala to wzór, który rozprzestrzenił się w mgnieniu oka na pełnym świecie. Współcześnie to bardzo rozpoznawalny motyw połączony niekoniecznie z wyznaniem religijnym.

Dzisiaj prawie każdy jest w stanie nazwać ten symbol, gdyż wiele ludzi tatuuje go sobie na ciele bez większej edukacji na jego temat. Ale czy chociaż połowa z nich wie skąd wywodzi się mandala i jakie ma znaczenie?
Mandala buddyjska to motyw artystyczny bardzo mocno zagnieżdżony w buddyzmie tantrycznym. Jego tworzenie, a następnie niszczenie jest formą medytacji (są w trakcie niej tworzone i wykorzystywane) i posiada bardzo duże znaczenie religijne. Dlatego mandale tworzone z piasku są celowo wysypywane do rzeki, żeby rozsiać pozytywną energię, która z niej płynie (buddyzm tybetański). Malowane mandale buddyjskie są trwałestabilne i non stop wykorzystywane podczas modlitw. Mandala jest diagramem, który przedstawia chaos, przebierający harmonijną postać.Najprościej mówiąc, jest to pokazanie Wszechświata. Mentalna wyjazdpodróż poprzez mandale buddyjską jest wędrówką przez kosmos do istoty rzeczywistości. Ukończone dzieło jest punktem zbiorczym dla sił wszechświata , a dodatkowo miejscem dla bóstw. Jaką formę posiada mandala buddyjska? To połączenie regularnych figur geometrycznych- koła (symbol nieba, sfery sacrum, nieskończoności) i kwadratu (symbol świata ziemskiego i człowieka). Początkiem i końcem symbolu jest punkt centralny, łączący obie figury. Można wyróżnić na przykład mandale oczyszczające albo wzmacniające dane cechy, obszar życia człowieka.
Polecana strona: Mandala.

One comment

  1. Teodor pisze:

    Dzięki, dzięki. Fajny tekst, przeczytalem całość do końca.

Dodaj komentarz

Blog z przydatnymi informacjami zapewnia to, czego internauci poszukują. Ciekawostki, artykuły oraz zdjęcia zdobią każdy blog. Blog internetowy z ciekawostkami to źródło danych i wielu ciekawostek. Niejedna osoba szuka dobrych i frapujących blogów z newsami. W internecie znajdzie je na pewno.