Literatura romantyczna

Literatura romantyczna to największy dorobek polskiej literatury. okres powstań narodowowyzwoleńczych oraz dodatkowo zmiany w kierunkach filozoficznych wyzwoliły w autorach nowe możliwości. Mickiewicz, Słowacki, Norwid na łamach swoich poematów dzielili się z czytelnikami własnymi rozterkami wplatając je w nieproste momenty historyczne narodu polskiego.

Pan Tadeusz to epopeja narodowa opisująca romantyczną miłość Tadeusza i Zosi na tle dążeń do niepodległości Polaków. Nadzieje polskiej szlachty związane z hasłami wolności i równości głoszonymi przez Napoleona okazały się natomiast płonne. Po raz kolejny Polacy wykazali się naiwnością polityczną i nadaremnie walczyli „za wolność naszą i waszą”. Pan Tadeusz Adama Mickiewicza ukazujący koniec świata polskiej szlachty stał się epopeją narodową i na stateczne wszedł do kanonu lektur szkolnych. Na nieszczęście archaizmy językowe i nieaktualna tematyka sprawiają, że młodzi uczniowie nie pragną zmierzyć się z tym dziełem. Pan Tadeusz streszczenie opisuje dzieje bohaterów, ichniejszym charakterystykę, rozjaśnia kontekst historyczny, symboliczny wyraz scen, niemniej jednak nie oddaje pełnych walorów arcydzieła. Jest natomiast bardzo duże prawdopodobieństwo, że po zapoznaniu się ze streszczeniem, oglądnięciu ekranizacji jako dojrzali czytelnicy wrócą do czytania Pana Tadeusza. Romantyzm choćby dziś niemodny, to natomiast daje możliwość nam wierzyć w ideały, wartości. Pan Tadeusz jest przykładem w jaki sposób narzucony kanon lektur nieprzystosowany do wieku i zainteresowań uczniów zniechęca do czytania zamiast wyrabiać pozytywne nawyki.

Sprawdź: Pan Tadeusz

One comment

  1. EwelinaZawi napisał(a):

    Gratuluję dobrego tekstu. Informacje, jakie tu znalazłem są użyteczne.

Dodaj komentarz

Blog z przydatnymi informacjami zapewnia to, czego internauci poszukują. Ciekawostki, artykuły oraz zdjęcia zdobią każdy blog. Blog internetowy z ciekawostkami to źródło danych i wielu ciekawostek. Niejedna osoba szuka dobrych i frapujących blogów z newsami. W internecie znajdzie je na pewno.